Close

03/03/2014

Úsilie Skylinku o nahrádzanie SD programov HD verziami + rozhovor s M7 group

Skylink pred mesiacom zvýšil servisný poplatok . Chystá zdraženie aj platené televízie ? Na túto a mnohé ďalšie otázky zodpovedal Jaromír Glisník , člen predstavenstva spoločnosti M7 Group , ktorá platformu Skylink prevádzkuje . Rozhovor sa venuje aj ohliadnutie za rokom 2013 , nedávnemu preladenie programov , vypínanie systémov CryptoWorks či platnosti certifikátov prijímačov Skylink READY .

Rok 2013 je síce dávno za nami . Úvodom rozhovoru by som sa rád k minulému roku vrátil . Ako hodnotíte rok 2013 ? Bol pre Skylink úspešný alebo nie ? Čo sa podarilo a čo nie ?

Jaromír Glisník , M7 Group ( Skylink ) : Uplynulý rok bol pre Skylink veľmi úspešný . Získali sme 94 tisíc nových zákazníkov a tento prírastok úplne vykompenzoval stratu zákazníkov vplyvom neuhradenia servisného poplatku . Celkový počet 2,1 milióna aktívnych kariet Skylink medziročne vzrástol o 31 tisíc . Počet predplatiteľov platených balíčkov vzrástol medziročne o 103 tisíc ao 27 tisíc sa zvýšil počet predplatiteľov HD balíčkov . Potvrdili sme pozíciu nielen najväčšou , ale aj najrýchlejšie rastúcou satelitnej platformy v Českej republike a aj na Slovensku .

Začiatkom februára 2014 ste zvýšili servisný poplatok . Dôvodom k navýšeniu SP ste uviedli oslabenie kurzu slovenskej koruny . Kvôli pádu českej meny ste ale zvýšili len SP . Chystáte zdraženie aj platené televízie ? Ak áno , od kedy ?

Sme luxemburská spoločnosť a 90 % našich nákladov platíme v eurách ( satelitný distribúcia i programové náklady ) . Servisný poplatok sme našim zákazníkom nezvýšili . Mesačná platba v eurách zostala zachovaná . Len za ňu český zákazník utratí , vďaka zmene kurzu , viac korún . Naši pravidelne platiaci zákazníci na slovenskom platí stále rovnakú čiastku . Do ročného poplatku sme boli nútení premietnuť náklady spojené s jeho obnovou ( pripomienky platby , odpojenie , komunikácia , znovu pripojenie ) . Tieto náklady sú dvakrát vyššie , než sme predpokladali . To sme však zistili až po dobehu prvých ročných platieb . Aby sme vyšli v ústrety zákazníkom , ktorí neradi platia pravidelne , novo sme zaviedli platbu servisného poplatku na 2 roky , a to v pôvodnej výške . Samozrejme v eurách .

Zmena kurzu pochopiteľne redukovala aj naše výnosy z platenej televízie . Vďaka prekročeniu plánu predplatného platenej ponuky sme tento výpadok v roku 2013 zvládli bez zdraženie platených balíčkov . Pre rok 2014 sme už rozpočtovali s kurzom koruny na novej úrovni . Zdraženie predplatného neplánujeme .

Počas februára 2014 vykonali dve fázy preladenie platených aj neplatených programov Skylink . Prečo tieto zmeny prebehli v dvoch krokoch ?

Hlavným dôvodom týchto zmien bolo ukončenie zmluvy na jeden DVB – S transpondér . Programy vysielané na frekvencii 11 876 MHz sme boli nútení presunúť na iné frekvencie . Niektoré z presúvaných programov sú zároveň distribučnými kanálmi pre káblových operátorov , čo si vyžadovalo niekoľko týždňov paralelného vysielania na pôvodnej a novej frekvencii . Preto dva kroky . Naše zmeny sme však pripravili tak , aby stačilo vykonať preladenie iba raz – po 4. 2. 2014 . Neskoršie zmeny už boli na nových frekvenciách v tomto termíne pripravené .

Prečo vôbec došlo k presunu programov na iné parametre ? Treba iConcerts ste v lete 2013 presunuli z 12207V na 11914H , teraz ste ich vracali na pôvodné transpondér . Je v tom vôbec nejaký systém ?

Využitie satelitnej kapacity plánujeme na 4 roky dopredu . Naše plány však nemôžu zohľadňovať nepredpokladané udalosti , akou bol kolaps partnerskej platformy Satellite BG . Sú situácie , kedy je nutné siahnuť k rýchlemu nesystémovému riešenie , ktoré samozrejme vedie k prepracovanie dlhodobých plánov . K tomu došlo v roku 2013 a samozrejme k tomu môže dôjsť aj v budúcnosti .

Optimalizácia transpondérové ​​kapacity je často spájaná s úsporami a tiež aj zhoršením kvality obrazu . Ako si na tom teraz vedie Skylink ? Vykonali ste nejaké zmeny , ktoré naopak pomohli programom ?

Dá veľmi ľahko dokázať , že februárové zmeny v satelitnej distribúcii nezhoršili kvalitu žiadneho z programov . Naopak prechod do MPEG – 4 a zaradenie do štatistického multiplexu niektorým programom poskytuje priestor pre vyššiu kvalitu obrazu . Presun niektorých programov medzi transpondéry takisto zjednodušil distribučné trasy zo štúdia na uplinkové stanici . To by sa malo prejaviť vo vyššej spoľahlivosti vysielaní .

Aké máte ohlasy zákazníkov na preladenie programu ?

Významnú zmenu technických parametrov sme robili naposledy vo februári 2012 . Na základe vtedajších skúseností sme teraz významne zvýšili kapacitu zákazníckeho servisu . Po pár dňoch od poslednej technické zmeny môžem povedať , že sa počet hovorov a e – mailov na zákaznícky servis zvýšil len veľmi málo . Odhadujem to na nárast o 4 tisíc hovorov a e – mailov za týždeň , čo je cca 20 % bežnej prevádzky . Prakticky po celú dobu od zmeny sa dá na naše call centrum bez problémov dovolať . Prikladám to dobre zvládnuté komunikáciu a výbornej spolupráci predajcov .

Od konca januára do konca februára 2014 oznámila rad operátorov zaradenie kanálov skupiny slovenskom Šport TV do svojej programovej ponuky . Zo satelitných platforiem je teraz len Skylink bez stanice slovenské Šport TV2 s Premier League . Dočkajú sa Vašu abonenti tohto programu v SD alebo HD verzii ?

Komerčné podmienky , ktoré nám Slovenská Šport ponúkol , nám neumožňujú ich druhý program do ponuky zaradiť . Športové práva sú veľmi nákladná a nie je ľahké na ne zarobiť .

Špekuluje sa , že okrem ceny za jedného abonenta nechcete pristúpiť na zapnutie regionalizácia , ktorá je podmienkou na poskytovanie Slovenská Sport 2 na území Česka . Je to pravda ?

Sme multinárodné platforma a je preto oveľa efektívnejšie platiť satelitný distribúciu programu , ktorý môžeme sprístupniť na našich kľúčových trhoch – v Holandsku , Belgicku , Českej a slovenskom republike . Satelitné distribúcie pre jeden trh je samozrejme veľmi málo efektívne . A ak ide navyše o veľmi drahý program , len veľmi ťažko sa dá ufinancovať .

Ďalším požadovaným kanálom zo strany čitateľov je program slovenskom Šport TV 3 , určený len pre slovenské územie . Plánujete tento program pridať do Vašej ponuky ?

Tu je situácia veľmi podobná . Slovenský trh je však polovičná oproti českému , takže je efektivita ešte o mnoho nižšia .

Čitatelia kritizujú , že miesto lokalizovaného kanála ( Slovenská Sport 2 ) zaraďujete ďalší erotický kanál , Penthouse Channel v SD rozlíšení . Nie je tých staníc pre dospelých už príliš veľa ?

V našej ponuke je celý rad programov , na ktoré sa nepozerám . Napriek tomu verím , že si svoje divákov nájdu , a preto mi nevadí , že je programov veľa . Penthouse je prístupný na všetkých našich trhoch a zaberá iba nočné kapacitu , ktoré je dostatok . Naše náklady na jeho šírenie sú preto nízke – úmerné jeho prínosu .

V ponuke Skylink chýbajú niektoré neplatené programy – napríklad Prima COOL HD , Barrandov HD , ČT2 HD . Uvažujete o ich zaradenie? Trebárs aj za nízky poplatok ?

Pokiaľ budú vysieľatelia týchto programov platiť za ich satelitný distribúciu , radi ich zaradíme do našej ponuky Digital HD . V opačnom prípade je nutné hľadať príjmy , z ktorých by sa satelitný distribúcia dala zaplatiť . Spustiť balíček voľne šírených programov v HD kvalite za poplatok môže dávať zmysel od určitej penetrácia HD prijímačov . Ešte nedávno to bolo úplne nereálne , už v blízkej budúcnosti to môže byť schodná cesta . Konkrétny plán v tomto smere zatiaľ nemáme .

V jednom rozhovore ste uviedol , že máte v pláne nahrádzať SD programy jej HD verziami . Z niektorých Vašich krokov to ale nevyzerá – iConcerts ste previedli z HD do SD , zrušili ste MTV Live HD a namiesto neho poskytujete SD kanály MTV a VH1 , podobne aj Penthouse ide teraz len v SD … Čo Vy na to ?

Robíme všetko preto , aby sme zbytočne nešírili SD verzie programov , ktoré vysielame v HD . To však závisí od súhlasu ich vysielateľov . Dohodli sme sa s History , usilujeme sa o podobnú dohodu o programoch Eurosportu a NG Wild . Ak sa dohodneme , získajú predplatitelia SD balíčkov prístup k HD verziám bez ďalších poplatkov . Dôvody pre zmeny iConcerts a MTV Live HD čitateľovi paraboly.cz iste poznajú . Súvisia s koncom platformy Satellite BG . Program Penthouse HD bol nahradený programom Hustler HD . Nejedná sa teda o návrat k SD . Aktuálne sme spustili Sport 2 HD , ktorý nahradil vo všetkých balíčkoch jeho SD verziu . Opäť bez ďalších poplatkov .

Pred rokmi ste spustili informačnú kampaň o blížiacom sa konci podpory systému CryptoWorks jeho vlastníkom , spoločnosťou Irdeto . Systémy CRW stále pri Vašich niektorých programov stále beží . Kedy vypnete ďalšie systémy a kedy odpojíte posledný programy od zastaraného systému ?

Naše tri systémy CryptoWorks stále – hoci bez technickej podpory – beží . V týchto týždňoch zasielame karty Výmena posledným užívateľom kariet CryptoWorks , ktorým neboli zaslané v minulom roku . Tým splníme náš záväzok voči zákazníkom a vypnutie systémov CryptoWorks už nič nebude brániť . Pokiaľ dôjde k technickému výpadku týchto systémov , nebude môcť už žiadny náš zákazník čokoľvek reklamovať . Systémy budeme vypínať postupne počas tohto roka .

V prevádzke je tiež systém Irdeto pre karty CS Link . Akú má budúcnosť tento systém ? Nájde u Vás nejaké iné uplatnenie ?

Na tomto systéme stále máme niekoľko tisíc aktívnych kariet . Ich užívateľom taktiež zasielame karty Výmena . Nie je efektívne tento systém prevádzkovať a počítame s jeho vypnutím . Žiadne využitie pre neho nemáme .

Po vypnutí CRW a Irdeto systémov CS Link zmizne z trhu značka CS Link . Máte už pre tento brand nejaké iné využitie ? Bude slúžiť ako záložné značka v prípade neúspechu v boji o “ sky “ v názve značky Skylink ?

O žiadnom využitie značky CS Link sme zatiaľ neuvažovali . Všetky súdne spory o ono “ Sky “ v názve platformy Skylink boli rozhodnuté v náš prospech . Nemáme dôvod uvažovať o náhrade tejto zavedenej značky .

Začiatkom roku 2014 prišlo niekoľko prijímačov o certifikát Skylink READY . Ako je to možné ? Zákazník si koncom minulého roka kúpil prijímač s certifikátom . V januári zistil , že jeho prijímač už certifikát nemá . Má si zákazník zhotovovať opäť nový prijímač , ak trvá na prijímači s certifikátom a tie zákazníkom odporúčate ?

Certifikácia Skylink READY má slúžiť ako vodítko našim zákazníkom pri kúpe nového prijímača alebo modulu . Certifikát sa samozrejme viaže k technickej špecifikácii Skylinku platné v čase certifikácie.

Naše požiadavky na certifikáciu však priebežne meníme , aby sme zohľadnili technický pokrok aj rastúce nároky našich zákazníkov . Všetci výrobcovia majú možnosť softvéry svojich skôr predaných prijímačov upraviť tak , aby zodpovedali najnovšej špecifikácii . U väčšiny sa to darí , u niektorých však nie . Preto sme sa rozhodli odlíšiť prijímače, ktoré spĺňajú aktuálne špecifikáciu od tých , ktoré boli certifikované podľa starých podmienok , a ktorých softvér nebol výrobcom aktualizovaný .

To však nemá vôbec žiadny vplyv na funkčnosť prijímača a jeho užívateľ sa nemusí ničoho obávať . Len skrátka nebude môcť využívať funkcie , ktoré sú povinné podľa aktuálnej špecifikácie ( napr. Fast Scan ) .

Ak niekto kupuje nový prijímač , mal by byť informovaný , či je daný prijímač Skylink READY podľa aktuálne platnej špecifikácie . To bol dôvod nášho rozhodnutia rozdeliť prijímača Skylink READY do dvoch kategórií – certifikované podľa aktuálne platnej špecifikácie a certifikované podľa skôr platných špecifikácií .

Rozhovor s členom predstavenstva vykonal portál parabola.cz

Zdroj: parabola

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *