Close

13/12/2012

Valve pripravuje hernú konzolu, nebude ako XBOX ani PlayStation

Gabe Newell, šéf Valve, počas Video Games Awars priznal, že Valve pracuje na vývoji vlastnej konzoli, zatiaľ známej ako Steam Box. Tá by údajne mala vychádzať z upravených PC komponentov, pričom jej cieľom je „priniesť ozajstné hranie aj do obývačky“.

Že vo Valve „kujú pikle“ vyšlo najavo vtedy, keď do svojich radov povolali Jeri Ellsworthovú, ktorá je napr. autorkou rekonfigurovateľného počítača C-One, či emulátora Comodore64 zabudovaného do joysticku. Taktiež portom svojich hier na Linux môže Valve pri návrhu konzoly zabiť 2 muchy jednou ranou – nebude potrebovať špeciálny firmware, stačí upravený Linux, a vyvíjať hry v OpenGL. Navyše samotný Newell označil najnovší Windows 8 za „katastrofu“. Valve momentálne sústredí viac pozornosti na Linux, ktorý sa ako prvý veľký hráč bude snažiť pokoriť. A snaženie to nie je márne, taký Left 4 Dead 2 beží pod Linuxom rýchlejšie ako pod Windows.

Stále však zastáva názor, že PC je aj tak lepšou hernou platformou, nielen pre hráčov, ale aj vývojárov. Vydaním konzoly však chce „zjednotiť“ obývačkový a desktopový počítač, aspoň do tej miery, aby mali oba tábory rovnaký herný obsah. Čo opäť podporuje fakt, že konzola má byť zostavená z PC komponent, to isté použitie Linuxu.

Na margo použitého hardware povedal Newell, že sa bude jednať o viac uzavretý systém ako normálne herné PC, preto každý, kto požaduje flexibilitu, by mal siahnuť po štandardnom počítači. Predpokladá sa, že konzola bude vo výsledku malé PC s nejakou mainstreamovou grafickou kartou, upravenou distribúciou Linuxu a Steam klientom spúšťaným priamo po štarte, ktorý nabehne rovno do celoobrazovkového režimu. Beta verzia tohto rozhrania je momentálne dostupná na vyskúšanie vo Windows klientovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *