Close

21/12/2015

Web oslavuje. Pred štvrťstoročím vznikla prvá stránka

Dátum 20. decembra 2015 bol z hľadiska histórie internetu jubilejný. V ten istý deň roku 1990 uzrela svetlo sveta prvá internetová stránka pre zamestnancov CERNu – Európskej organizácie pre jadrový výskum. Jej autorom bol britský vedec Tim Berners-Lee, ktorý prišiel s myšlienkou služby World Wide Web (WWW). Informuje o tom Engadget.

Takto v roku 1990 vyzerala prvá internetová stránka

Takto v roku 1990 vyzerala prvá internetová stránka

Berners-Lee hľadal spôsob, akým by vedci, univerzity a inštitúcie po celom svete mohli automatizovane zdieľať údaje medzi sebou. A hoci prvá stránka pre zamestnancov CERNu obsahovala informácie o tom, ako vlastne hypertextový projekt funguje, môžeme ju pokojne považovať sa prvú internetovú stránku na svete.

Jednoduchá stránka World Wide Webu vysvetľovala, ako si zamestnanci CERNu môžu vyhľadať a zdieľať dokumenty. Ako server pritom poslúžil počítač Next, ktorý patril priamo Berners-Leemu. Širokej verejnosti však bola stránka sprístupnená až v auguste 1991.

World Wide Web je dodnes jednou z chrbticových služieb súčasného internetu, a to nielen v našich počítačoch, ale aj tabletoch alebo smartfónoch.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *