Close

08/06/2015

Windows 10, otázky a odpovede k novej verzii operačného systému

Windows 10 klope na dvere, o novom systéme každý deň prichádza množstvo rôznych správ. Vybrali sme tie najdôležitejšie informácie a prinášame ich v podobe dvadsiatich otázok a odpovedí.

Kedy bude Windows 10 dostupný?

Pre počítače, tablety a hybridné zariadenia bude nový systém uvoľnený 29. júla 2015. Tento termín už bol oficiálne potvrdený Microsoftom.

Kedy príde Windows pre ďalšie zariadenia?

Dátum príchodu Windows 10 pre smartfóny, herné konzoly Xbox One a riešenia IoT (internet vecí) zatiaľ nie je známy. Je ale pravdepodobné, že sa tak stane až na jeseň.

Bude Windows 10 od začiatku dostupný aj pre Slovensko?

Áno, Slovensko bude hneď v prvej vlne krajín, v ktorých bude Windows 10 dostupný. Hneď od začiatku bude podporovať slovenčinu. Avšak nie je pravdepodobné, že by do spustenia predaja Windows 10 naučili hovoriť slovensky aj hlasovú asistentku Cortana.

Koľko bude Windows 10 stáť a aké edície budú dostupné?

Pre počítače, tablety a hybridy budú dostupné zo začiatku tri verzie – Home, Pro a Enterprise. Bežných zákazníkov musia zaujímať predovšetkým prvé dve. Home bude stáť 119 eur a Pro 199 eur. Prechod z Home na Pro bude spoplatnený sumou 99 eur.

Pre koho bude Windows 10 zadarmo?

Počas prvého roka od uvedenia, teda medzi 29. júlom 2015 a 29. júlom 2016, bude pre súčasných používateľov Windows 7 a Windows 8.1 dostupný bezplatný prechod na Windows 10. Kedykoľvek v tomto období je možné vykonať upgrade a Windows 10 bude zadarmo počas celej životnosti daného zariadenia. Prenos takejto licencie na iné zariadenia ale nie je možný.

Staršie Windows mali oveľa viac edícií ako nová desiatka. Na ktorú edíciu prejdem?

Súčasťou stratégie Microsoftu je výrazná redukcia počtu dostupných verzií. Kľúč na prechod k Windows 10 Home alebo Windows 10 Pro nájdete v tabuľkách v samostatnom článku.

Platí ponuka aj pre lacnú „Bing“ edíciu Windows 8?

Áno, bezplatný prechod na Windows 10 je možné aj pre používateľov Windows 8.1 s Bing. Rovnako bude dostupný aj pre „Single Language“ edície, ktoré boli špecificky určené pre niektoré krajiny.

Pre ktoré edície nebude prechod na Windows 10 zadarmo?

Ponuka bezplatného prechodu sa nevzťahuje na edície Windows 7 Enterprise a Windows 8/8.1 Enterprise. Bezplatný prechod neplatí ani pre Windows RT/RT 8.1.

Bude Windows 10 zadarmo aj pre majiteľov pirátskych kópií starších Windows?

Tieto správy sprvu obehli internet, Microsoft ich ale neskôr vyvrátil. Pre pirátov nebude nová verzia Windows dostupná zadarmo. Detailné informácie nájdete v samostatnom článku.

Čo musím spraviť preto, aby sa môj systém aktualizoval na Windows 10?

Najprv sa uistite, že máte Windows 7 s nainštalovaným servisným balíčkom (SP1) alebo Windows 8.1. Pokiaľ áno, stačí iba potvrdiť aktualizáciu na Windows 10 v čase, keď bude dostupná. Celý balíček aj všetky ďalšie súčasti si počítač stiahne cez internet. Žiadna aktivácia ani ďalšie kroky nebudú potrebné.

Pokiaľ chcete mať istotu, že vám Windows 10 bude doručený okamžite po vydaní, už dnes sa môžete predbežne registrovať. Registrácia je nezáväzná a dá sa aj zrušiť nasledovným postupom:

Pravým tlačidlom kliknite na aplikáciu Get Windows 10 alebo na ikonu systému Windows, ktorá sa nachádza na paneli úloh úplne vpravo dole
Vyberte položku Skontrolovať stav inovácie
Vyberte položku Zrušiť rezerváciu

Rezervácia je dôležitá aj z toho dôvodu, že Microsoft bude priebežne sťahovať do počítača súbory potrebné k prechodu na Windows 10 – celý proces by tak mal byť ešte svižnejší.

Bude Windows 10 obsahovať tlačidlo Štart?

Áno, tlačidlo Štart bude súčasťou Windows 10. A nielen to. Okrem klasickej ponuky dostane aj dlaždice známe z Windows 8 a bude ho možné roztiahnuť na celú šírku obrazovky.

Je pravda, že Windows 10 už nebude podporovať 3,5-palcové disketové mechaniky?

Áno, aj nie. Windows 10 už v sebe nebude mať zabudovanú natívnu podporu pre USB 3,5-palcové disketové mechaniky. Pokiaľ ale výrobca mechaniky pripraví nový ovládač, bude ju možné používať aj v novom systéme.

Čo znamená koniec služby Windows Media Center?

Pokiaľ nepoužívate Windows v obývačke ako multimediálne centrum domácnosti, teda napríklad pre prehrávanie filmov na televízore, nemusí vás koniec WMC zaujímať.

Aké služby ešte vo Windows 10 nebudú?

V desiatke už nebudú napríklad miniaplikácie pre desktop (tzv. gadgety), zmeny sa týkajú aj služby OneDrive a prehrávania DVD diskov v systéme. Kompletný zoznam zmien sme priniesli v samostatnom článku.

Príde Windows 10 s novým prehliadačom internetu?

Áno, súčasťou Windows 10 bude aj nový prehliadač Edge, ktorý sme dlhšie poznali pod kódovým označením Spartan. Nebude to však jediný prehliadač, minimálne zo začiatku bude súčasťou aj známy Internet Explorer.

o Windows 10 vraj nebude možné vypnúť automatické aktualizácie. Je to pravda?

Pri edícii Windows 10 Home skutočne nebude možné plánovať sťahovanie a manuálne inštalovať aktualizácie. Systém si ich bude sťahovať a inštalovať automaticky. Vo verziách Windows 10 Pro a Enterprise ale ostane funkčnosť zachovaná podobne ako doteraz.

Systém distribúcie a inštalácie aktualizácií by mal byť prepracovaný. Nové funkcie aj opravy sa majú poskytovať priebežne a nie nárazovo. Podrobne sme sa systému doručovania aktualizácií venovali v samostatnom článku.

Ako bude Windows 10 upozorňovať na nelegálne kópie?

V prípade, že bude kópia systému vyhodnotená ako nelegálna, resp. pirátska, používateľ síce bude môcť systém používať aj naďalej, no Windows 10 dá o probléme s licenciou jasne najavo – umiestni priamo na pracovnú plochu vodoznak s upozornením. V pravom dolnom rohu používateľského prostredia pravdepodobne bude oznámenie v štýle „This is not a genuine copy of Windows“.

Bude aj naďalej súčasťou obchod s aplikáciami Windows Store?

Áno, bude súčasťou. Microsoft s príchodom Windows 10 konečne prinesie model jedného univerzálneho obchodu Windows Store pre celú škálu zariadení. Odpadá tak separátne kupovanie aplikácií pre tablety, smartfóny a podobne. Aplikácie budú spolu zároveň lepšie prepojené, bez ohľadu na uhlopriečku či typ zariadenia na ktorom sú využívané.

Aká bude zo začiatku ponuka obchodu s aplikáciami?

Zo začiatku bude ponuka isto slabšia. Microsoft ale prišiel s niekoľkými vývojárskymi nástrojmi ako ju čo najrýchlejšie obohatiť. Napríklad niektoré by mali uľahčiť portovanie aplikácií pôvodne určených pre iOS alebo Android. Teoreticky by to malo znamenať, že Windows 10 sa stane univerzálnou platformou, na ktorej bude možné spúšťať väčšinu dnes dostupných aplikácií. Ako to bude fungovať v praxi ale ešte nie je známe.

Bude Microsoft Office súčasťou nového Windows 10?

Nie, štandardne Office nebude súčasťou Windows 10. Ešte tento rok by ale mala byť dostupná finálna verzia Office 2016. V súčasnosti je dostupná vo forme verejného náhľadu.

zdroj: zive.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *